Yunan mitolojisinde, Zeus'un yeraltına kapattığı ölüm saçan Typhon'un hışmından kaçmak isteyen güzeller güzeli Afrodit ile aşk meleği Eros, önlerine çıkan ilk ırmağa atlar ve birer balığa dönüşürler. Böylece, sonsuza kadar birbirinden ayrılmayan ikili, durgun ve ıssız sulara güzellik ve sevgi katarlar. 

Afrodit ve Eros ile renklenen sualtı dünyasına hayran olan insanoğlu ise hayatın özü olan suyu ve içinde yaşayan sakinlerini evine kadar taşır. Böylece bitkiler, kayalar, ağaç kökleriyle süslenmiş akvaryumlar ve içinde salına salına yüzen balıklar, yüzyıllar sürecek bir dostluğun parçası oluverirler. 

İngiltere'de Ulusal Deniz Akvaryumunda yapılan bir araştırma, insanların balıkları izledikten sonra 'daha olumlu' ve 'gevşemiş' hissettiklerini ortaya koydu. Yapılan çalışma sonucunda kan basıncı ve kalp atış hızında düşüş olduğu gözlemlendi. Bu bilgi birçok doktoru ve dişçiyi, stresi azaltma amacıyla bekleme odalarına küçük bir akvaryum koymaya yöneltmişti. Araştırmacı Deborah Cracknell'in çalışmaları, "su altı hayatını izlemenin insanlar üzerindeki olumlu etkisini gösteren elle tutulabilir bir kanıt sağladı." Araştırma aynı zamanda, daha çok sayıda balığı eklemenin izleyiciler üzerinde oluşan faydayı artırdığını gösterdi.

Stresinizi uzaklaştırmak için çeşitli yollar arıyorsanız, evinizde ya  da iş yerinizde akvaryum bulundurmak siz ve misafirleriniz için etkili bir çözüm olacaktır.